en-UShe-IL
You are here:   Blog
Register   |  Login

Blog Archive:

Maximize
* Can be used in order to search for older blogs Entries

Search in blogs


Blog Categories:

Maximize
* Can be used in order to search for blogs Entries by Categories

Blog Tags:

Maximize
* Can be used in order to search for blogs by keywords

TNWikiSummit


Awared MVP

 


Microsoft® Community Contributor 


Microsoft® Community Contributor


 Read this before you use the blog! Maximize

Recent Entries

Minimize
אפר24

Written by: ronen ariely
24/04/2023 17:17 RssIcon

הקדמה

אז כמה פעמים שמעתם את הצעקה לעזרה או שאתם השמעתם את הצעקה "המחשב שלי מקרטע! הדיסק של מערכת ההפעלה מלא! עזרו לי!!!"

בפוסט זה אני טעתיק כמה מילים אשר בדיוק לפני כמה דקות הגבתי ב WhatsApp על הצעקה הזו.

הפוסט לא מציע פתרון מלא ולא מדריך מסודר, אלא רק תגובה ראשונית שצריך לסדר מאוחר יותר למדריך מסודר יותר...

בתשלום?!?

לפני שנעבור לצעקה המקורית בואו נכסה את הבקשה המשנית שלפעמים מגיעה איתה: "אני צריך מישהו שישלט על המחשב מרחוק ויעזור בתשלום!"

תגובה בסיסית

אני רוצה להתחיל מתגובה לגבי הבקשה לעזרה בתשלום והאפשרות שמישהו ישלט לנו על המחשב.

יש לנו כאן שתי נקודות: 

(1) לתת למישהו שאינו חברה מסודרת אשר חותמת אתכם על חוזה מסודר של שמירת הפרטיות, ממש אבל ממש לא מומלץ! אם אתם מבקשים את העזרה הזו אז כנראה שאתם לא מבינים מה יש לכם על המחשב ועד כמה המידע שלכם על המחשב יכול להיות בסיס לגניבת זהות בעולם בחוץ ולא רק במימד הוירטואלי! רק בלי פעולה זדונית מכוונת, מי שבא לעזור לכם ייחשף למידע שלא בטוח שהיית רוצים שהוא יראה כמו אתרים בהם גלשתם (כן גם אם מחקתם את ההיסטוריה של הדפדפן), מידע אישי וכספי וכל מידע אחר שאולי שמרתם פעם לפני 10 שנים ואתם אפילו לא זוכרים!

(2) לפני שאתם פונים לעניין הכספי, כדאי לזכור שכל הבקשה כאן היא לא ברמה של פעולה מקצועית אלא ברמה של כל ילד ממוצע היום וככל הנראה שהפתרון הטוב ביותר הוא לבש מהילד שלכם או הילד של השכנים לעזור במלאכה (בתשלום ולפי החוק).

בתגובה שלי ב WhatsApp באמת התחלתי מהנקודה השנייה:

> אני הייתי ממליץ לך פשוט למצוא בשכונה איזה ילד בגיל שמותר להעסיק (גם ילדים צעירים יותר אמורים לדעת לבצע את הפעולות). לידיעתי (וכדאי לבדוק) במהלך החופש מותר להעסיק בני נוער מגיל 14 ובמהלך שנת הלימודים מגיל 16. זה בדיוק העיסוקים שלוקחים זמן ומצריכים ידע בסיסי שכמעט כל ילד שמתעסק עם מחשבים יודע (על אחת כמה וכמה מישהו במגמת מחשבים). זה היה יכול להיות אידיאלי לחופשת פסק דרך אגב.


עוד נקודה אחת לפני שעוברים לפעולות לבצע... 

צריך לזכור שניקוי וסידור יכול להתבצע רק על ידי עם מי שמשתמש בחומר (אני מניח שזה אתה) או בעבודה ישירה איתו. אתה ממש לא רוצה שמישהו יסדר לך את המידע בצורה שלא תתאים לך או לא תמצא משהו כאשר אתה צריך. 

אם הבקשה כוללת עזרה באנטי-וירוס אז צריך לזכור שניקוי וסידור לא קשור לתחזוקה כמו אנטי-וירוס!

אנטי-וירוס זה משהו שאתה יכול להתקין (או הילד של השכן) בלחיצה על העכבר כמה פעמים - כל תוכנה מודרנית מסוג כזה מסבירה את עצמה ותוכנה טובה בדרך כלל לא שווה הרבה אם מישהו שלא מבין בכלום אבל קורא את ההוראות לא יכול להבין מה לעשות. עם זה אתה חייב ודם לבצע ניקוי וסידור לפעמים מפני שההתקנה של תוכנת וירוס צריכה את המקום להתקנה.

* שים לב! מערכת הפעלה של חלונות כוללת אנטי וירוס אשר לרוב המשתמשים הביתיים מספיקה  בהחלט. אני יודע שזה יכול לפתוח דיון מפני שאנשים שונים מעדיפים פתרונות שונות ומי שנמצא כאן כנראה יש לו יכולת ללחוץ על "המשך" ו "OK" ולכן אולי התקין תוכנה חינמית אחרת.

פעולת ניקוי וסידור של מחשב עמוס

(1) כל עבודה חייבת להתחיל תמיד מגיבוי חיצוני מלא!!!

אם יש לך אינטרנט מהיר אז אתה יכול לגבות לענן ואם לא אז קונים דיסק חיצוני ומגבים אליו.

לדעתי עדיף את שתי האפשרויות גם יחד!

(2) מתחילים מהניקוי המובנה של מערכת ההפעלה
https://support.microsoft.com/en-us/windows/free-up-drive-space-in-windows-a18fae02-a0fa-8df9-9838-8970f9939de4

(3) לאחר ניקוי בסיסי עוברים להסרה של תוכנות לא בשימוש (אם המחשב היה באמת עמוס ייתכן שלא היה ניתן לבצע הסרה לפני ניקוי בסיסי מכיוון שההסרה מצריכה מקום בדיסק בו נכתב מידע בזמן ההסרה כדי לאפשר הסרה מסודרת)

(4) לפני שעוברים לסידור מעמיק יותר כדאי לבדוק עתה את הדיסק (שוב... אם המחשב באמת היה עמוד אז לא היה ניתן להריץ בדיקה בצורה טובה ולכן קודם היינו צריכים קצת מקום). בדיקה של הדיסק תמנע ממך לבצע סידור לדיסק פגום.

(5) רכישה של דיסק נוסף מאוד מומלצת בכל מצב כזה! אם יש מקום להתקין דיסק נוסף אז זה השלב הבא! על כל תיקיות המשתמש מגדירים על הדיסק החדש. הניקוי יתבצע על ידי העברת קבצים אל הדיסק החדש בצורה מסודרת.


(6) חסכון במקום: (א) העברת קבצים לאחסון בענן, (ב) דיברנו כבר על הסרה של תוכנות לא בשימוש, (ג) העברה של ההתקנה של תוכנות לדיסק המשני אם יש כזה...

(7) אם הדיסק התמלא פעם אחת אז הוא יתמלא שוב - זה כלל המפתח!

תגדיל את הגודל של המחיצה של מערכת ההפעלה (אם אפשר) על חשבון מחיצות אחרות. אם אין סיבה מפורשת לחלוקה למחיצות וכל המחיצות שלך על דיסק אחד אז תעבור לשימוש במספר מחיצות קטן יותר - בדרך כלל 2 מחיצות אמורות להתאים! זכור שכל מחיצה שאתה מקים מבזבזת לך מקום בדרך כלל ו 20 מחיצות אולי יוצרות סדר אבל הסך מקום שיש לך בהם יהיה יותר קטן ממחיצה אחת שכוללת את כל הגודל.

... 

המשך יבוא ביום אחר 🙂